Krawędź narty ostrzy się w dwóch płaszczyznach, bocznej i od dołu. Kąt boczny krawędzi dla narciarzy amatorów ustala się w przedziale 90-88 stopni, dla doskonałych narciarzy i wyczynu sportowego 88-85 stopni.
Podniesienie krawędzi, czyli kąt od strony ślizgu dla amatorów ustala się odpowiednio na 1,5-1 stopnia, a dla wyczynu i ekspertów 1-0,25 stopnia. Kąt boczny narty świadczy o jej ostrości i odpowiada za trzymanie na twardym, a podniesienie krawędzi od dołu decyduje o łatwości zmiany krawędzi- czyli przejścia ze skrętu w skręt. Im mniejsze podcięcie, tym trudniej sterować nartami, za duże jednak powoduje brak stabilności narty w skręcie. O czym powinniśmy wiedzieć mówiąc o ostrości krawędzi… Im ostrzejsza krawędź tym szybciej się tępi. Krawędź tępiąc się wywija się tworząc tzw drut czy grad. Jeżeli dbamy o nasze krawędzie i od razu usuwamy pojawiający się grad to krawędź narty wolniej będzie się zużywać. Oczywistym jest, że podczas jazdy należy omijać kamienie aby nie robić zadr na krawędziach, bowiem one również tępią krawędź. Duży wpływ na szybkie zużywanie się krawędzi ma częste zmienianie kąta ostrzenia, zarówno bocznego, jak i od dołu. Ostrzenie na maszynach z papierem ściernym i ostrzenie ręczne również przyspieszają zużycie krawędzi. Krawędzie w dzisiejszych czasach powinniśmy ostrzyć tylko dyskami ceramicznymi, w które powinien być wyposażony dobry serwis! Powody są oczywiste:
1.precyzja utrzymania kąta jest nieporównywalnie większa niż „ręka serwismana”, dokładność obróbki na dysku ceramicznym 4 mikrometry!!
2.siła docisku jest stała na całej długości krawędzi narty, co niemożliwe jest przy obróbce ręcznej, bądź taśma papierową
3.gradacja materiału ściernego czyli dysku ceramicznego, jest nieporównywalnie mniejsza niż raszpli czy pilnika, zatem dysk „zdejmuje” dużo mniej materiału niż pilnik
4.obróbka dyskami ceramicznymi wymaga chłodzenia cieczą, zatem podczas obróbki prawdopodobieństwo zahartownia czyli przegrzania fragmentu krawędzi jest nieporównywalnie mniejsze niż pilnikiem
5.jeśli ręcznie to jedynie można wypolerować krawędź po obróbce dyskami w ramach tuningu, aby zmniejszyć „szorstkość” krawędzi.
6.o wyższości ostrzenia krawędzi ręcznie nad ostrzeniem dyskami ceramicznymi mówią jedynie ci którzy dysków ceramicznych w swoich serwisach nie posiadają.
Oczywiście niektórzy znawcy tematu powiedzą że zawodowcom narty przygotowuje się ręcznie… niby tak… ale oczekiwania wobec żywotności nart wyczynowych są inne niż nart amatorskich, więc zawodowcy mogą sobie pozwolić na zbieranie dowolnej ilości krawędzi, krawędzie po założeniu kąta maszynowo- dyskami ceramicznymi wykańczane są oczywiście ręcznie… ale ręcznymi maszynkami z dyskami ceramicznymi. Ręka serwismana z pucharu świata jest dużo precyzyjniejsza od ręki serwisanta w choćby najlepszym serwisie narciarskim w Polsce. Narty wyczynowe przygotowywane są tak czy owak wstępnie maszynowo, a więc są planowane i zakładana jest na nich struktura maszynowo, dopiero potem są „dopieszczane” ręcznie. Należy jeszcze pamiętać o jednym… czas ręcznej obróbki krawędzi zgodne „ze sztuką” zajmuje ponad 1,5 godziny pracy, do tego smarowanie, cyklinowanie, szczotkowanie itd. zatem w sumie zajmie to ok 2 godzin, wymaga wiedzy wprawy, drogich narzędzi i materiałów. Należy więc sobie zdać sprawę z tego że dobre i uczciwe „zrobienie” ręcznie nart powinno kosztować majątek. Jeśli „ktoś” oferuje nam taką usługę po okazyjnej cenie to pytanie kosztem czego?