Serwis narciarsko-snowbordowy: +48 664 858 448 Sklep i bootfiting: +48 601 408 950

Buty narciarskie

Buty narciarskie to najważniejszy element wyposażenia narciarza. Dlaczego? Bowiem niezależnie od poziomu jaki reprezentujemy odpowiadają za nasz komfort, a często spędzamy cały dzień na śniegu.

    Od dopasowania zależy to czy przekazywane siły będą odpowiednio przenoszone z butów na narty. Jeśli buty narciarskie będą niewłaściwie dobrane to niezależnie od tego jakie masz narty czy resztę ekwipunku, jada nie będzie sprawiać Ci żadnej frajdy.

    Buty to element wyposażenia który może narciarza równie skutecznie zniechęcić do jazdy poprzez odczuwany dyskomfort i brak precyzji jazdy,  jak również pozwolić na odkrywanie nowych doznań i poprawę dotychczasowych umiejętności, dzieki odpowiedniemu dopasowaniu. Buty narciarskie wcale nie muszą być niewygodne… pod warunkiem że są dobrze dobrane. Kogo z nas, narciarzy nie dotknął ten problem… bolące palce, uwierające i „pijące” buty, drętwiejące i marznące stopy, odciski i otarcia… według badań rynku przeprowadzonych przez jednego z wiodących producentów butów narciarskich ponad 85% polskich narciarzy jeździ w źle dobranych butach narciarskich, a 90% z nich w zbyt dużych! Nasuwa się więc pytanie jak to jest możliwe, przecież najczęściej buty narciarskie kupujemy teoretycznie w  sklepach sportowych…

    Odpowiedź jest prosta, w głównej mierze odpowiedzialni są za to sprzedawcy jak i brak świadomości samych  kupujących. Rynek sprzętu zimowego zmienił się w ostatnim czasie, liderem sprzedaży stały się wielkopowierzchniowe sklepy sieciowe, które w swojej ofercie mają niemal każdy produkt sportowy i nie tylko. Niestety ilość oferowanych produktów nie idzie w parze z wyspecjalizowaniem, jakością obsługi i fachowością doradców, którzy powinni dobrać odpowiedni rozmiar i model buta indywidualnie dla każdego klienta, jego potrzeb, możliwości i budowy somatycznej. Nierzadko sprzedawcy w takich sklepach nigdy nie mieli na nogach butów narciarskich a swoją jedyną wiedzę czerpią ze szkoleń, powszechna jest w takich sklepach również duża rotacja sprzedawców. Nie da się dobrać butów narciarskich bez doświadczenia, odpowiedniej wiedzy i wyposażenia do analizy stopy. Biorąc jeszcze pod uwagę że 25% wszystkich kości człowieka składa się na stopy i to że siły i reakcje przez nie przenoszone oddziałują w dużej mierze na stawy kolanowe, biodrowe i kręgosłup, dobór odpowiednich butów nie jest zadaniem łatwym.

    Buty narciarskie to specyficzny produkt ze względu na to że produkowane są do uśrednionego kształtu stopy narciarza, a przecież każdy z nas ma inne nogi i stopy. Oczywiście producenci uwzględniają różnice anatomiczne naszych stóp i proponują w swoich produktach coraz bardziej zaawansowane systemy regulacji i dopasowania butów do nogi. Począwszy od mikroregulacji długości klamer, poprzez specjalne materiały używane do produkcji botków wewnętrznych, które pod wpływem ciepła dopasowują się do kształtu stopy, na wygrzewaniu i dopasowywaniu  samych skorup butów narciarskich kończąc. Często jednak to nie wystarcza, co raz więcej producentów butów ma w swojej ofercie modele butów przeznaczone do pełnej customizacji, czyli pełnej personalizacji botka wewnętrznego i skorupy buta do anatomicznej pracy i indywidualnego kształtu stopy narciarza.

    Buty narciarskie są przeznaczone do przenoszenia ruchów i sił z naszych nóg na narty, przy jednoczesnym wspieraniu i ochronie stóp, kostek i podudzi. Aby przeniesienie siły było skuteczne i precyzyjne muszą być odpowiednio sztywne i ograniczyć swobodny ruch stóp w bucie. Ta sztywność i brak ruchu sprawia, że o wiele trudniej chodzić w butach narciarskich, niż normalnych butach, no ale jak sama nazwa wskazuje służą one do jazdy…